Punkt P6

Akupresura to tradycyjna metoda leczenia wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej (4000 lat), polegająca na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Według tradycyjnej chińskiej medycyny, choroba wynika z nierównowagi przepływu Chi(‘’energia życia”) przez ciało. Chi ożywia ciągły przepływ energii między Yin i Yang, czyli dwiema przeciwstawnymi, ale uzupełniającymi się siłami. Jeśli jedna z nich dominuje, przepływ energii jest zaburzony, co może skutkować chorobą lub niestabilnością emocjonalną. Chi krąży w ciele przez sieć niewidocznych kanałów pod skórą nazywanych meridianami.

Wyróżnia się 12 podstawowych meridianów występujących parzyście po prawej i lewej stronie ciała. Ich nazwy odzwierciedlają organy wewnętrzne, z którymi się łączą, takie jak płuca, jelito grube oraz (w przypadku punktu P6) osierdzie.

Funkcje P6 (pericardium 6) obejmują ruch energii w klatce piersiowej, harmonizację trawienia i pracy żołądka, regulację przepływu krwi oraz uspokajanie umysłu.
Chińczycy stosują w tym punkcie akupresurę do leczenia bólu w klatce piersiowej, nieregularnych i bolesnych miesiączek, przedmiesiączkowych stanów depresyjnych, bezsenności oraz ze względu na jego wpływ na żołądek – do łagodzenia mdłości i wymiotów, refluksu kwasu, czkawki i odbijania.

Działanie opasek akupresurowych Sea-Band polega na ciągłym ucisku punktu akupresurowego P6 (Nei-Kuan) znajdującego się pomiędzy dwoma głównymi ścięgnami w okolicach nadgarstka. Punkt ten odpowiada za zapobieganie lub hamowanie mdłości i wymiotów. W ciągu minionych 20 lat ,wiele randomizowanych prób klinicznych przeprowadzanych przez zachodnich naukowców potwierdziło taki mechanizm działania.

Literatura medyczna potwierdzająca skuteczność stymulacji punktu P6 w leczeniu nudności i wymiotów:

–  The Lancet

–  British Medical Journal

–  Journal of the Royal Society of Medicine

–  Journal of the American Society of Obstetricians &Gynaecologists oraz ponad 30 innych czasopism medycznych.