Ciąża

Opaski Sea‑Band na nudności w podróży, w czasie ciąży, migreny, podczas chemioterapii

Przeczytaj: Choroba lokomocyjna Ciąża Migrena Chemioterapia Pooperacyjne
Ikona nudności ciążowe czyli wymioty i mdłości w ciąży

Mdłości w czasie ciąży

Blisko 87% kobiet stosujących opaski SeaBand odczuło zmniejszenie nudności i wymiotów.


Badanie: „Ocena skuteczności opasek Sea-Band w niwelowaniu nudności i wymiotów u ciężarnych". Karina Matusiak, Romuald Dębski. Forum Położnictwa i Ginekologii nr 50 (luty 2020) - > przeczytaj o badaniu na końcu artykułu.
Mdłości w czasie ciąży to dolegliwość, z którą zmaga się wiele przyszłych mam. Najczęściej pojawiają się na początku ciąży, ok. 4 tygodnia i zanikają ok. 12 tygodnia. Jednak nie jest to regułą. Każda kobieta przeżywa ciąże inaczej. Jej ciało dostosowuje się do nowej sytuacji. Dlatego nudności mogą wystąpić w pierwszym trymestrze, ale mogą również towarzyszyć przyszłej mamie prawie do końca ciąży.
Według danych statystycznych mdłości są zmartwieniem dla 50-90% kobiet w ciąży. I nie są to tylko poranne mdłości. Dolegliwości kobieta może odczuwać w środku dnia, a także wieczorem.
Przyczyną nudności jest wzrost poziomu hormonów ciążowych hCG oraz estrogenu.

Hormony

Poziom estrogenu we krwi ciężarnej może wzrosnąć nawet 100-krotnie w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży. Szczególnie w ciąży mnogiej poziom hormonu jest wyższy. Jednak nie ma dowodów na to, że poziom estrogenu jest wyższy u kobiet, które mają nudności, niż u kobiet, które ich nie mają.

Inne możliwe przyczyny nudności w czasie ciąży

Organizm kobiety w ciąży dostarcza krew i tlen dwóm osobom, a nie tylko jednej. Czasami ten zwiększony wysiłek może spowodować spadek ciśnienia krwi i poziomu cukru na tyle, by wywołać zawroty głowy i nudności.

Zmysł węchu przyszłej mamy może stać się bardziej wrażliwy. Z tego powodu zapachy wydają się intensywniejsze i mogą wywołać uczucie mdłości.

Jak sobie poradzić z mdłościami w czasie ciąży?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Prawie wszystkie preparaty nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Tylko lekarz prowadzący może w uzasadnionych przypadkach przepisać lek.
Na szczęście istnieją metody naturalne, bez użycia środków farmakologicznych.

Ulgę w dolegliwościach może przynieść zmiana nawyków:


  • spożywanie 6-8 posiłków o niedużej objętości zamiast 3 dużych posiłków

  • unikanie ostrych zapachów, smaków, pikantnych dań

  • dobry sen

  • zjedzenie przekąski rano, przed wstaniem z łóżka

A co, jeśli te sposoby nie działają?

Nie ma pewności, że zmiana nawyków pozwoli przyszłej mamie uniknąć mdłości.

Badania naukowe wykazały, że jedną z najskuteczniejszych metod niefarmakologicznych jest akupresura punktu P6.

Co to jest akupresura?

Akupresura to tradycyjna metoda leczenia wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej. Metoda polega na ucisku określonych punktów na ciele człowieka. Punkty znajdują się na meridianach - kanałach, którymi przez ciało przepływa energia życia - Chi (wymawiane jako „czi”).

Wyróżnia sie 12 meridianów występujących parzyście po prawej i lewej stronie ciała. Ich nazwy odzwierciedlają organy wewnętrzne, z którymi się łączą, takie jak płuca, jelito grube, osierdzie.
Punkt P6 znajduje się na meridianie osierdzia. Obejmuje ruch energii w klatce piersiowej, harmonizację trawienia i pracy żołądka, regulacje przepływu krwi i uspokojenie umysłu.
Chińczycy stosują w tym punkcie akupresurę do leczenia bólu w klatce piersiowej, nieregularnych i bolesnych miesiączek, przedmiesiączkowych stanów depresyjnych, bezsenności oraz ze względu na jego wpływ na żołądek - do łagodzenia mdłości i wymiotów, refluksu kwasu, czkawki i odbijania.
W odróżnieniu od akupunktury, w akupresurze nie używa się igieł. Akupunktura polega na nakłuwaniu specjalnymi igłami określonych miejsc na ciele. Akupresura polega na dotykaniu (głaskanie, ucisk, opukiwanie). Ucisk odpowiednich punktów na ciele wywołuje efekt leczniczy. Metoda pochodzi z tradycyjnej medycyny chińskiej.

Działanie opasek Sea-Band opiera się na akupresurze - ucisku punktu P6.

Gdzie znajduje się Punkt P6?

Punkt P6 znajduje się po wewnętrznej stronie ręki, blisko nadgarstka. By go dokładnie określić przyłóż 3 palce drugiej ręki tak, by jeden palec był w linii nadgarstka. Palec znajdujący się najdalej od tej linii wyznacza punkt P6.
W ten sam sposób wyznaczysz Punkt P6 na drugiej ręce.

Efekt leczniczy – zmniejszenie lub całkowite zniesienie nudności.

  • Bez środków farmakologicznych.

  • Bez skutków ubocznych.

  • Bez działań niepożądanych.

  • Bezpieczny sposób na mdłości u przyszłych mam.

Czy opaski Sea-Band stosować w momencie, gdy wystąpią mdłości?
Najlepiej założyć opaski na obie ręce zaraz po przebudzeniu i nosić je cały dzień. Jeśli w Twoim wypadku mdłości występują tylko rano, po ich ustąpieniu możesz zdjąć opaski.

Czy zakładać je na noc?
Nie ma takiej potrzeby. Załóż je po przebudzeniu.

Potwierdzona skuteczność
Skuteczność akupresury w zapobieganiu mdłościom została po praz pierwszy udowodniona naukowo w Wielkiej Brytanii przez profesora Johna Dundee'ego z Uniwersytetu Queen's w Belfaście w 1988 roku.

Gdzie kupić opaski Sea-Band?

Opaski akupresurowe Sea-Band są dostępne w dobrych aptekach. Można je także kupić przez internet.

Kosztują jedynie ok. 45 złotych.

Sprawdź dostępność opasek Sea-Band na:

www.ktomalek.pl
www.gdziepolek.pl
lub
www.ceneo.pl
www.allegro.pl

OCENA SKUTECZNOŚCI OPASEK SEA-BAND W NIWELOWANIU NUDNOŚCI I WYMIOTÓW U CIĘŻARNYCH
(skrót opisu badania)

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP Szpital Bielański, Warszawa, Cegłowska 80 Karina Matusiak, Romuald Dębski

W okresie marzec-kwiecień 2014 przeprowadzono testy skuteczności opasek SEA‑BAND w niwelowaniu nudności i wymiotów u ciężarnych będących pacjentkami Poradni Przyszpitalnej. Pacjentki miały je nosić przez okres tygodnia. Badaniem objęto 31 pacjentek (n=31), w wieku 28-44 lat, w ciążach o zaawansowaniu między 6Hbd, a 14 Hbd.

WYNIKI
Po 7 dniach około 65% pacjentek podało znaczne zmniejszenie dolegliwości – nudności ustępowały zupełnie lub pozostawały na nieznacznym poziomie. U 22% wystąpiła niewielka poprawa, a u 13% dolegliwości utrzymywały się na niezmienionym poziomie przez cały okres.

WNIOSKI
Powyższe dane potwierdzają skuteczność opasek SEA‑BAND w niwelowaniu nudności i wymiotów u ciężarnych. Jako, że akupresura nie wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych, wydaje się metodą, którą warto zaproponować każdej ciężarnej zgłaszającej nudności i wymioty.

@SeabandPolska

Dlaczego lekarze różnych specjalizacji tak chętnie i często polecają swoim pacjentom opaski akupresurowe Sea‑Band?

Oto kilka ważnych powodów:

Satysfakcja gwarantowana

Wypróbuj opaski Sea‑Band. Jeśli nie będziesz zadowolona/ny z ich działania, gwarantujemy zwrot pieniędzy na zasadach zgodnych z poniższym regulaminem.Przeczytaj: Choroba lokomocyjna Ciąża Migrena Chemioterapia PooperacyjneTo jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Poznaj inne produkty Salus International
www.akutol.com.pl www.akutol.com.pl

Akutol - spray do bezbolesnego usuwania plastrów

www.sopelek.info.pl www.sopelek.info.pl

Sopelek - aspirator do nosa

www.stopkurzajkom.pl www.stopkurzajkom.pl

Lapis - diabelsko skuteczny w usuwaniu kurzajek